Vitaminai ir mineralai yra svarbūs kiekvieno žmogaus organizmui. Kiekvienas iš jų turi savų privalumų, tiesiogiai veikiančių skirtingas mūsų organizmo funkcijas. Geriausias būdas gauti pakankamą mūsų organizmui būtinų maistingųjų medžiagų kiekį yra sveika ir subalansuota mityba, kurią sudaro daugybė skirtingų sveikų ir pilnaverčių maisto produktų.
Tačiau, deja, bet kartais net ir optimaliai subalansavus mitybą gali nepavykti gauti pakankamo vitaminų ir mineralų kiekio, todėl jų trūkumą galima kompensuoti vartojant maisto papildus. Kaip bebūtų, moterims kai kurių vitaminų ir mineralų reikia labiau nei vyrams. Todėl labai įdomu pažvelgti į tai, ko neturėtų pamiršti nei viena iš mūsų.
Folio rūgštis (vitaminas B9)
Folio rūgštis padeda mūsų organizmui gaminti raudonuosius kraujo kūnelius ir naujoms ląstelėms formuoti DNR. Taip pat vitaminas B9 gali apsaugoti nuo tam tikrų apsigimimų nėštumo metu, kurie yra dažni per pirmuosius tris nėštumo mėnesius. Be to, folio rūgštis gali apsaugoti nuo priešlaikinio gimdymo ir žemo naujagimio svorio.
Folio rūgšties gali reikėti moterims, kurios planuoja nėštumą arba jau laukiasi vaikelio. Dažniausiai gydytojai moterims skiria vartoti folio rūgšties maisto papildus.
Folio rūgšties galima rasti špinatuose ir kitose tamsiai žaliose lapinėse daržovėse, apelsinuose, grynose apelsinų sultyse, riešutuose, pupelėse, vištienoje, liesoje jautienoje, pilno grūdo produktuose ir kt.
Vitaminas B12
Vitaminas B12 padeda gaminti raudonuosius kraujo kūnelius ir užtikrina tinkamą neuronų (mūsų smegenų ir nervų sistemos ląstelių) veiklą.
Deja, bet kai kurių moterų organizme trūksta vitamino B12, todėl tokiais atvejais reikėtų pasitarti su savo gydytoju dėl maisto papildų vartojimo galimybės. Tai ypač aktualu nėščioms moterims, vegetarėms ir moterims, kurios yra 50 metų amžiaus arba vyresnės.
Daug vitamino B12 yra mažo riebumo arba visiškai neriebiame piene, kiaušiniuose, kepenėlėse, paukštienoje, sardinėse, moliuskuose, plekšnėje, silkėje, mėlynajame sūryje, maistinėse mielėse ir kt.
Vitaminas D
Vitaminas D veikdamas kartu su kalciu formuoja stiprius kaulus ir padeda apsisaugoti nuo osteoporozės. Taip pat šis vitaminas gelbėja mažinant uždegimus mūsų organizmo ląstelėse ir padeda imuninei sistemai kovoti su bakterijomis, kurios sukelia įvairias ligas.
Vitamino D dažniausiai trūksta moterims, kurios per mažai laiko praleidžia saulėje, po menopauzės, yra nutukusios, serga ligomis, dėl kurių žarnynui sunkiau pasisavinti riebalus (vitaminas D yra riebaluose tirpstantis vitaminas, o tai reiškia, kad jis turi būti pasisavinamas žarnyne) ir kt.
Vitamino D yra tune, lašišoje, neriebiame piene, sausuose pusryčiuose, apelsinų sultyse, jogurte ir kt.
Kalcis
Kalcis padeda apsaugoti ir formuoti stiprius kaulus, kartu sumažinant ir osteoporozės riziką. Mūsų organizmas kalcį saugo kauluose, todėl jei su maistu negaunama pakankamai kalcio, organizmas kalcį pradeda imti iš kaulų, paverčiant juos silpnesniais ir lengviau lūžtančiais. Kalcis taip pat gelbėja perduodant impulsus iš mūsų smegenų į raumenis.
Kalcio dažnai trūksta merginoms nuo 9 iki 18 metų amžiaus ir moterims po menopauzės. Tačiau su kalcio trūkumu gali susidurti ir jauno bei vidutinio amžiaus moterys, todėl dėl maisto papildų vartojimo reikėtų pasitarti su savo gydytoju.
Kalcio galima rasti neriebiame jogurte, sūryje ir piene, taip pat tofu, apelsinų sultyse, sausuose pusryčiuose, lašišos konservuose ir tamsiai žaliose lapinėse daržovėse.
Geležis
Geležis yra reikalinga sveikų kraujo kūnelių formavimuisi. Šis mineralas taip pat padeda gaminti tam tikrus hormonus ir jungiamuosius audinius.
Geležies reikia visoms moterims, kurioms yra menstruacijos ir kurios laukiasi. Daugybė moterų – ypač besilaukiančių – su maistu negauna pakankamo geležies kiekio.
Daug geležies yra liesoje raudonoje mėsoje ir vištienoje, jūros gėrybėse, pupelėse, juodajame šokolade, kepenėlėse, špinatuose, tofu ir konservuotuose pomidoruose.
Daugiau informacijos apie vitaminus ir mineralus: Biofitus maisto papildai